Tuesday August 20, 2019

okw news logo

OKW News | South East Oklahoma Latest News

Final Municipal Filings for LeFlore County 2019 Featured

Written by  Thursday, 07 February 2019 19:54
Rate this item
(0 votes)

The following people have filed for municipal office in LeFlore County:

Arkoma:

Board of Trustees 4 yr term—Ray Foster, Billy Miller, Tammy McLemore, Kenneth Blue, Joshua Johnson, Randall Gorman, David Allen

Board of Trustees 2 yr unexpired term—Rick Harvey

City Clerk-Treasurer 4 yr term—Dottie Smith

Bokoshe:

Board of Trustees 4 yr term—Jerry Sides, Paula Jones

Trustee unexpired 2 yr term—Jacqueline Camel, Samantha Whitecotton, Marion Kates, Ronald Ward, Teresa Conway

Cameron:

Town Clerk 4 yr term—Melissa McGee

Trustee Ward 1—Jason McGee

Heavener:

City Commissioner Ward 2 4 yr term—Joey Clubb

City Commissioner Ward 4—Melinda Ballantine

City Treasurer—Eddie J. Freeman

Mayor—Max A. Roberts

Howe:

Board of Trustees 2 yr unexpired term—Catherine Johnson, Nora Mishell Head

Board of Trustees 4 yr term—Jonathan Earp, Phyllis Fields, Nancy Cox, Keith Gammel

Panama:

Board of Trustees 2 yr unexpired term—Harland Hale

Board of Trustees 4 yr term—Tony R. Fout, Lloyd G. Hale, Dale Miller, Kenny Morgan

Clerk/Treasurer—Barbara Klahn

Pocola:

Trustee Ward 1—Roy G. Gordon

Trustee Ward 3—Roy L. Walker

Trustee Ward 5—Cindy Jackson, Bill Westbrook­

City Clerk/Treasurer—John Limbocker

Poteau:

Office of Mayor—Scotty White, Chris Ford, Jarrod Ridenour, Jack K. Scott, Jr.

Marshal/Chief of Police—Stephen Fruen

Street Commissioner 4 yr term—Jim Seale, Bobby Woodson

Council Member Ward 1 Seat 2—Clay Bennett, Rodney Darnell, Mick LaFevers

Council Member Ward 2 Seat 2—Monte Shockley II

Council Member Ward 3 Seat 2—Don Harmon, Ron La Mar Sr., Matt Lamb

Council Member Ward 4 Seat 2—Jim Sommers

Shady Point:

Board of Trustees 4 yr term—Joyce Mixon, Becky Smith, Rochelle Buttress Wright, Jerry Hopkins, Jr.

Spiro:

Board of Trustees Ward #1—Michael Gray, Ronnie Parent

Board of Trustees Ward #2 2 yr unexpired—Paul E. Matthews

Board of Trustees Ward #3—Fred Harper, Jr.

Board of Trustees Ward #5—Hershel Eacret, Tom Tobler, Vernon Bunch, Jr.

Town Clerk-Treasurer—Vicki Cox

Talihina:

Board of Trustees 4 yr term—Don Faulkner, Terra D Thornhill, Renee Bailey, Gary Johnson

Board of Trustees 2 yr term—David R. Foster, Roger England

Board of Trustees 2 yr unexpired term—Alicia Ford, Heidi Couch, Anita Duncan

Wister:

Board of Trustees 4 yr term—Clifton Morgan, Roger Brooks, Steven Morris

City Clerk 4 yr term—Pam Hayes

David Deaton

Digital Editor at Oklahoma Welcome

Google +

Latest Events

16Aug
Medical Marijuana Seminar
Fri Aug 16 @ 1:30PM - 02:30PM
17Aug
Football Jamboree
Sat Aug 17 @12:00PM - 08:00PM
17Aug
BGCLC Daddy/Daughter Dance
Sat Aug 17 @ 6:00PM - 08:00PM