Tuesday, 15 September 2020 17:26

Leflore County FALL FAIR 2020 Livestock Exhibits Featured

Written by
Rate this item
(0 votes)

 

The following was provided by the LeFlore County Fair Board. Thank you to Ladonna Walls at OSU Extension Office.

MARKET SHEEP                                                    

Class 1

  • Laci Peters, Spiro
  • Saylor Conrad, Spiro
  • Anna Monks, Spiro
  • James Leatherwood, Howe
  • Jalyn Wann, Howe

Class 2

  • Haley Cowan, Spiro -Reserve Grand
  • Ashtin Hobbs, Spiro
  • Brooklyn Allen, Spiro
  • Tucker Conrad, Spiro

Class 3

1. Daltyn Allen, Spiro – Grand

2. Cody Allen, Spiro

3. James Leatherwood, Howe

4.Delaine Williams, Heavener

5. Chet Moore, Howe

Class 4

  • Cambri England, Arrow Academy
  • Samantha Roeder, Spiro
  • Jacob Leatherwood, Howe
  • Cambri England, Arrow Academy
  • Chet Moore, Howe

Class 5

  • Ashlyn Barnes, Poteau
  • Delaine Williams, Heavener
  • Cambri England, Arrow Academy
  • Sarah England, Spiro

Champion Bred and Owned-Kambri England

Junior Showmanship-Saylor Conrad

Intermediate Showmanship James Leatherwood

Senior Showmanship-Delanie Williams

DOES

Class 1

  • Hayden Hoffman, Panama
  • Saylor Conrad, Spiro
  • Zoe Nesbitt, Poteau
  • Jace Moore, Howe

Class 2

  • Ty Smith, Panama-Reserve Grand
  • Ava McLemore, Spiro
  • Ava McLemore, Spiro
  • Lane Caudell, Wister
  • Jacob Lockhart, Cameron
  • Ali Johnson, Cameron

Class 3

  • Ty Smith, Panama-Grand
  • Alia Caudell, Wister
  • Saylor Conrad, Spiro
  • Reili Whitehead, Cameron
  • Ruth Stewart, Wister
  • Jacob Lockhart, Cameron

Class 4

  • Ruth Stewart, Wister
  • Ruth Stewart, Wister
  • Zoe Nesbitt, Poteau
  • Morgan Swiontek, Panama

 

WETHERS

Class 1

Tucker Conrad, Spiro-Reserve Grand

2. Cash Conrad, Spiro

3. Rhilynn Young, Howe

4. Baile Moore, Howe

Class 2

  • Jace Moore, Howe-Grand
  • Trevor Thompson, Cameron
  • Ruth Stewart, Wister
  • Baile Moore, Howe

Class 3

  • Saylor Conrad, Spiro
  • Ruth Stewart, Wister

Champion Bred and Owned Saylor Conrad

JR Showmanship- Saylor Conrad

INT Showmanship- Tucker Conrad

SR Showmanship- Reili Whitehead

119438210 849460614035 1851031174580886785 n

STEERS

  • Rayannah Ward, Heavener
  • Greenlee French, Cameron
  • Baile Moore, Howe

HEIFERS

Other Registered Breeds:

Class 1

  • Wyatt Kreutzer, (Beefmaster) Talihina
  • Wyatt Kreutzer, (Brahman) Talihina

Class 2

  • Molly Kreutzer, Tailhina-(Shorthorn) BREED CHAMPION
  • Molly Kreutzer, Talihina-(Shorthorn) RESERVE BREED CHAMPION

SIMMENTAL

  • Rayannah Ward, Heavener-BREED CHAMPION-RESERVE GRAND
  • Chet Moore, Howe-RESERVE BREED
  • Chet Moore, Howe

 

COMMERCIAL

Class 1

  • Caroline Davis, Spiro
  • Baile Moore, Howe
  • Rhilynn Young, Howe
  • Rhilynn Young, Howe

COW/CALF

  • Karoline Davis, Spiro-Grand Champion

Champion Bred and Owned-Molly Kreutzer, Talihina

JR Showmanship-Greenlee French, Cameron

INT Showmanship-Caroline Davis, Spiro

SR Showmanship, Talihina

HOGS (no list of class winners was provided)

Grand Champion Hog-Hadlie Hale, Spiro

Reserve Grand Hog-Shaylan Duncan, Heavener

JR Showmanship-Natalie Hale, Spiro

INT Showmanship, Tyler Duncan, Heavener

SR Showmanship-Delanie Williams, Heavener

Last modified on Tuesday, 15 September 2020 17:43
David Deaton

Digital Editor at Oklahoma Welcome

Google +